Sanwa SD-10G
שלט 10 ערוצים  המהפכני מבית Sanwa (Airtronics)
סקירת מוצר

מאת אבי ורטהיימר – פברואר 2010

פתח דבר: חברת Airtronics הידועה מזה שנים בארצות הברית, הינה למעשה חברה מיפן בשם Sanwa המייצרת מערכות רדיו ומשווקת אותם בארצות הברית בשם מותג Airtronic.

חברת Sanwa/airtronics מיוצגת בישראל מזה כ30 שנים באופן בלעדי על ידי טיסן חיפה (www.tissanhaifa.co.il) בעזרת שותפייה העסקיים (חנויות טיסנים נבחרות הפזורות ברחבי הארץ)

עם הכרזתה על מערכת הרדיו החדשה SD-10G, עשתה Sanwa היסטוריה בכך, שלראשונה, מערכת רדיו מאוד מתוחכמת ומקצועית ניתנת לרכישה  במחיר שווה לכל כיס של חובב טיסנאות ממוצע.

הסקירה הבאה, בעיקרה מבוססת על סקירה של המגזין היוקרתי ModelAirPlanesNews הנפוץ בקרב קוראי השפה האנגלית בארה"ב ובכל העולם ומשולבת בה גם כתיבת מקור שלי:

ברגע שתחזיק את השלט, יהיה לך ברור שבידך מונח מכשיר משוכלל מהליגה הראשונה

מדברי המקצוענים

"בעזרת השלט החדש, בזכות מהירות התגובה, אני מצליח לבצע את תרגילי ה3D במסוק בצורה טובה עוד יותר".

"באימוני הF3A אני מרגיש שתרגילי הסנפ רול שלי מדוייקים יותר בזכות מהירות העבודה של הSD-10G החדש של Sanwa".

"לא האמנתי שניתן לקבל שלט כל כך מקצועי ומשוכלל במחיר כל כך נמוך"

"אהבתי את זה שאפשר בלחיצת כפתור אחת לעבור ממודל למודל"

"המשדר קל ונוח לאחיזה וגם נקודת התלייה שלו על רצועת הצוואר מאוזנת היטב"

"הופתעתי לגלות שבמחיר הזה אני מקבל שלט בעל 5 מצבי טיסה ואין ספור אפשרויות תכנות ושליטה על תפקידי המפסקים"

"אני נהנה מהעובדה שהשלט מגיע עם ספר עב כרס, מפורט וקל לקריאה"

"ממש נוח שאני יכול לסדר לעצמי תפריט אישי עם קיצורי דרך לפונקיות שאני משתמש בהם הכי הרבה"

 

 

חברת Sanwa/Airtronics, בעלת שם מכובד מאוד בתעשיית הR/C, בעלת מוניטין של יצרנית מערכות רדיו אייכותיות ואהודה ביותר מזה מספר עשורים בקרב חובבי הR/C.

Sanwa הכריזה לאחרונה על מוצר הדגל החדש שלה, שלט 10 ערוצים, Sanwa SD-10G, המצטרף לקו המוצרים החדש הפועל בתדר FHSS 2.4Ghz. באמצעות שילוב גאוני של פשטות ותחכום, מערכת הרדיו SD-10G תוכננה במיוחד עבור הטיסנאי הממוצע ולטיסנאי המקצוען כאחד.

לSanwa SD-10G, יש תפריטים מגוונים ומעניינים בעבור כל סוג של טיסן, כולל דאונים, טיסני מנוע פשוטים ומורכבים, מסוקים.

למרות תחכומו הרב הוא מתאים גם לטיסנאי המתחיל ולמרות תג המחיר הנמוך מאוד שלו הוא מתאים גם לרמת העליונה ביותר של הטיסנאים המקצועיים המטיסים באליפויות עולם.

מפרט:
שם דגם:
SD10G
יצרן:
Sanwa/Airtronics
ייבוא ושירות בישראל: טיסן חיפה.
שיווק ומכירה: באמצעות חנויות הטיסנים הנבחרות
תדר:
2.4Ghz בשיטות FHSS-3 & FHSS-1
זכרונות: ל20 טיסנים
הספק שידור:
100mW
מתח עבודה
6.7 -10.2V
סוללה:
7.2V, 1500mAH, NiMH
צריכת זרם:
240mA
מחיר רשמי: החל מ 2500 שקלים

 

תכונות בולטות:

·         שלושה כפתורים לבחירה ישירה של טיסנים

·         זמן תגובה מהיר ביותר

 

מערכת הרדיו Sanwa SD-10G ניתן לרכישה במגוון תצורות הכולל מקלט 10 ערוצים דגם 92104 FHSS-3, מנועי סרוו רגילים או דיגיטליים בהתאם לצורך הטיסנאי, סוללה לטיסן בהתאם לצורך הטיסנאי, מטען חשמלי, רצועת צוואר, מפסק לטיסן וכבל מאריך לסרוו.

לשלט Sanwa SD-10G מגוון אדיר של פונקציו ואפשרויות תכנות, אשר על מנת להסביר את כולם לא יספיק מאמר מסוג זה ויש צורך לכתוב ספר עב כרס שלם, אשר למעשה מגיע עם השלט. לכן, במאמר זה יוזכרו רק חלק המאפיינים היותר מעניינים.

המשדר

בפעם הראשונה שתחזיק את השלט ביד, מייד תווכח לדעת שמדובר כאן בשלט מתוחכם מהליגה העליונה. המארז של השלט מעוצב באופן מרשים ובגימור כרום, כסוף. השלט מגיע עם זכרון פנימי המספיק לאחסון של 20 מודלים שונים של טיסנים. הוא תואם לכל הסוגים של מקלטי 2.4Ghz FHSS-1 וניתן גם להשיג בנפרד כרטיס הרחבת זיכרון. המשדר יכול לשדר בFHSS-1, FHSS-3 ובPPM-8. כל עשרת הערוצים ניתנים לתכנון במצב של Fail Safe.  המארז של המשדר מאוד נוח לאחיזה והסטיקים אשר נתמכים באמצעות מיסבים כדוריים הינם בעלי תנועה מאוד חלקה ומדוייקת. אורך הסטיקים ומתח הקפיץ שלהם ניתנים לכיוון. כל הכפתורים של הקיזוזים הם דיגיטליים.

בשתי הפינות של החלק העליון של השלט, יש קבוצות של כפתורים המשמשים לdual rate ולמיקסרים הניתנים לתכנות ושני כפתורים עגולים סיבוביים הנוחים לשימוש, בשני צידי השלט. על מנת להגדיל את בטיחות הטיסן בזמן השימוש בשלט, יש התראות קוליות שעזרות לתפעל אתו. למשל, יש התראת למפסק מצב טיסה Normal (Flight Mode n) שמקושר למפסק מספר 10. כמו כן יש התראה למצב של

כל המפסקים שנמצאים בשתי קצוות השלט הם בעלי שלושה מצבים וניתנים לשיוך לכל פונקציה שהיא. וכפי שניתן לראות בתמונה, בשתי הדפנות העליונות של השלט נמצאים שני המפסקים הסיבוביים.

 

 

 

כפתור הניווט העגול שמימין למסך, מאוד ידידותי ונוח לשימוש ועושה חיים קלים בזמן התכנות. שלושת הכפתורים משמאל למסך הם כפתורים לבחירה מהירה של זכרונות של שלושת הטיסנים שאתה מטיס הכי הרבה. כל שאתה צריך לעשות זה ללחוץ על אחד מהם ולהדליק את השלט.

 

ירידת מתח את מתחת ל6.7 וולט. יש גם התראה למקרה שתשאיר את המשדר דלוק ללא שימוש במשך 15 דקות. יש גם התראה למקרה שתדליק את השלט כשהסטיק של הגז אינו מוסט על הסוף כלפי מטה. יש גם התראת "מצב מדריך" גם עבור הגדרות משדר master and slave.

תכונות עיקריות

בכל זיכרון של טיסן, ניתן להגדיר בנפרד 5 מצבי טיסה שונים.

למרות שהשלט Sanwa SD-10G הינו שלט ברמה מקצועית של תחרויות, הוא קל מאוד לתכנות ושימוש. חלק מהתכונות שלו כוללות, שלושה מצבי rate & expo עבור שלושת משטחי ההיגוי (גובה, כיוון ומאזנות). כל המפסקים של השלט הם בעלי שלושה מצבים וניתן לשנות את הייעוד של כל אחד מהם לאיזה פונקציה שתרצו. אתה יכול להגדיר גם מצבי אינטראקציה ספציפיים בין המפסקים השונים. למשל, ניתן להגדיר שהמספק שמפעיל את פונקציית הסנפ רול, לא תפעל כאשר הגלגלים המתקפלים מורדים. או למשל אתה יכול להגדיר שכפתור הפעל העשן יפעל רק אם מצב הסטיק של הגז יהיה מעל 50 אחוז וכו'. יש גם 5 מצבי טיסה ו9 נקודות הגדרה שונות לעקומת היחס בין מצב הסטיק של הגז לבין מיקום הסרוו של הגז הן במצב של טיסן ווהן במצב של מסוק ו9 נקודות הגדרת זוית להבים במצב של מסוק.

יש גם פונקציה שממש חוסכת זמן והיא פונקציית הinc/dec (הגדלה/הקטנה) שמאפשרת לך לכוון יחסי MIX בזמן שאתה באוויר. אין יותר צורך להטיס-לנחות-לכוון, להמריא, לנחות, לכוון, בכדי לכוון יחסי מיקסים.

בנוסף לכל אלו ישנם פונקציות ותכונות נוספות כגון: Servo Monitor, Stick Monitor, Throttle Hold, Throttle Cut, Idle Down, aileron Differential, A/E/R Offset, Channel Delay, Trim stem Resolutin, Trim authority, Cross Trims, שני מצבי סנפ רול, 10 מיקסרים, העתקת מודלים, פונקציות של השהיות וכמובן מתן שמות למודלים שונים.

עבור מטיסי הדאונים, ישנן תכונות כגון יכולת לכנפיים בעלי 6 סרווים, מצב נחיתה שונים כגון Landing Differential, Landing Flap Freeze Point, Landing Crow, Canber and canber Point.

בנוסף יש 11 מיקסרים מובנים ו5 C-mixes הניתנים לתכנות עם 9 נקודות של הגדרת עקומות ועוד מספר תכונות אחרות.

בעבור מטיסי המסוקים יש גם מגוון רחב של תכונות מתקדמות ביותר הכוללות: בקרת swashplate מתקדמת, 7 נקודות ריחוף לגז ולשיפוע הלהבים, שלושה מצבי gain לג'ירו, שלושה מצבי governors ושלושה מיקסרים הניתנים לתכנות וגם מיקסר לRevo. ספר המשתמש מסביר בצורה טובה מאוד את השימוש בפונקציות אלו תוך שימוש באיורים גרפיים.

 

כל תפריטי ופריטי התכנות פרוסים באופן ברור על המסך וקלים לניווט ולתכנות

 

תפריט המערכת (SYSTEM MENU)

בתפריט זה תגדיר את שם בעל המשדר, שמות הדגמים של הטיסנים, תבחר דגם טיסן לשימוש, תגדיר את כפתורי הבחירה המהירה של הטיסנים, סוג הטיסן, סוג האפנון (FHSS-1, 3, PPM8)  ואת מצבי הFail Safe. כמו כן יש לך גישה להגדרות של stick mode, פונקציית המדריך והגדרות שיוך מפסקים לערוצים, פונקציות טיימר פנימי, העברת ואיפוס נתונים, ניגוד מסך, והגדרת התראות. בתפריט זה תהייה לך גם גישה לפונקציות ארגון התפריט הראשי.

 

תפריט קרקעי ( SURFACE)

בתפריט זה מבוצעות ההגדרות של היפוך כיוון תנועת מנועי הסרוו, מרכוז, טווח פעולה של הסרוו ובמצב מסוקים גם בחירת סוג הswashplate. המסך מאורגן בצורך גליון כמו אקסל לעבודה נוחה. כמו כן ניתן לנעול אפשרויות כיוון שונות על מנת להמנע משינוי מוטעה של הגדרות.

מצבי טיסה (FILGHT MODE)

התכנות של השלט מתרכז מסביב ל"מצבי טיסה" (flight Modes). לכל סוג טיסן (מסוק, טיסן ודאון) יש חמישה Flight Modes הניתנים לתכנות באופן עצמאי. בתוך כל F-Mode מתבצע תכנות מלא כגון dual rate, expo, עקומת גז ושיפוע להבים והגדרות מיקסרים. בכל "מצב טיסה" ניתן להגדיר שיוך מפסקים למצבי טיסה ולאחר מכן ניתן לאפשר ולבטל כל מצב טיסה בנפרד באמצעות מפסקים אלו. בתפריט, תמצא גם אפשרות לתת שם נפרד לכל מצב טיסה. ניתן גם לבצע העתקות של מצבי טיסה (F-Modes) מהאחד לאחר כדי להקל על תהליך התכנות של מצבי הטיסה השונים. לאחר שבוצע העתקה של מצב טיסה אחד לשני, ניתן לערוך את המצב הטיסה השני לתצורה הרצוייה.

תפריט אישי (CUSTUM)

תכונה מרשימה זו של בניית תפריט אישי, מאפשרת לך ליצור "קיצורי דרך" אל פונקציות ובחירת F-modes החביבים עליך. אתה יכול להציב בתפריט עד ל10 קיצורי דרך. כל אחד מקיצורי הדרך יכלול אייקון S או F שתדע אם מדובר בקיצור דרך לפריט מתפריט System או לפריט מתפריט Fmode. כן כן, פונקציית ארגון תפריט עליון ניתנת לשימוש בכדי ליצור קיצור דרך לתפריט האישי ובכך לגשת בקלות ובמהירות לפעולות השכיחות שאתה נוהג לבצע וזאת ללא צורך לנבור בכל פעם בתוך התפריטים של המשדר כדי למצוא אותם.

בחירה ישירה של טיסנים (Direct Model Select)

לכל טיסנאי ראוי, מטיס כמה טיסנים ומסוקים במצב טיסה ולפעמים הוא לוקח כמה טיסנים ביחד ליום הטסה. בשלט זה יש שלושה כפתורים, שמשמשים להחלפה מהירה בין המודלים. כל שעליך לעשות זה פעם אחד לשייך שלושה טיסנים לשלושת הכפתורים ולאחר מכן בכל פעם שתרצה להחליף טיסן, כל שיהיה עליך לעשות זה לכבות את השלט, ללחוץ על הכפתור הרצוי ובו זמנית להדליק שוב את השלט.

מהירות הפעולה של השלט

האחד התכונות הבולטות והמרשימות של שלט זה הינה מהירות העבודה שלו. לפי מדידה שנעשתה, זמן השיהוי של השלט הינו רק 11.83 מילי שניות. מטיסים מקצועיים המשתמשים בטיסן או מסוק עתיר ביצועים ועם סרווים דיגיטליים מהירים יחושו בכך בהחלט והביצועים שלהם ישתפרו עקב שימוש בשלט זה.

 

המקלט

המקלט בעל עשרת הערוצים מדגם 92104, שבא עם השלט SD-10G, הוא אחד ממקלטי ה10 הערוצים הקטנים ביותר עבור תחום השידור 2.4Ghz. מידתו כ5X2.5X1.5 ס"מ. התכנון של האנטנה הכפולה מסייע להתקנה קלה ומהירה ולביצועים מקסימאליים

מפרט:
דגם:92104
מספר ערוצים:10
טווח מתחי עבודה:
4.8-6v
Battery fail sage limit: ניתן לכיוון (3.8-4.6v)
סוג מחבר:
Z connector

 

המקלט בעל עשרת הערוצים מדגם 92104, שבא עם המשדר SD-10G הוא אחד מהמקלטים הקטנים ביותר ל2.4Ghz והוא לא גדול יותר ממקלט ה2.4Ghz שמגיע עם השלט האחר של Sanwa הלוא הוא הRD-8000 ולמעשה הוא אפילו קל יותר. (כ15 גרם). הוא מגיע עם אנטנה כפולה כמו בRD8000 דבר המאפשר התקנה נוחה בטיסן. שני המקטעים הכסופים של האנטנות צריכים להיות ניצבים ב90 מעלות האחד כלפי השני על מנת לקבל ביצועי רדיו מיטביים. מקלט זה תואם לעבודה רק עם המשדר SD-10G ומקבל אליו מנועי סרוו עם מחבר מסוג Z (כמו בכל שלטי הסנואה של השנים האחרונות)

לסיכום

כזכור מראשית מאמר זה, ציינתי שהוא מבוסס על מאמר ממגזין ModelAirPlaneNews. המחבר של המאמר המקורי מציין שהוא בחן את הרדיו הזה תוך שימוש בסרווים דיגיטליים 94771 ומציין שהתחושה והביצועים הם בהתאם למה שהוא ציפה מיצרן מכובד כמו Sanwa. תהליך הכיוונים הראשוניים, הוא מציין היו קלים מאוד. הוא מוסיף ואומר שאם אתה כבר טיסנאי שמטיס עם Sanwa אתה תאהב את הSD-10G החדש. אם אתה עדיין לא מטיס עם SANWA, הוא מציין שמשדר כזה חדשני וגמיש במחיר אטרקטיבי כזה הם סיבות מעולות להחליף את המשדר שלך במשדר SD-10G של Sanwa. והוא מסיים ואומר, "אתה תשמח שעשית זאת, אני ממליץ על כך בחום".

 

בברכה

אבי ורטהיימר